sporządza akty notarialne;
sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
sporządza poświadczenia;
doręcza oświadczenia;
spisuje protokoły;
sporządza protesty weksli i czeków;
przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów
Dokonanie czynności notarialnej, zarówno w zakresie zawarcia umowy, spisania protokołu notarialnego, sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, pełnomocnictwa, czy innej czynność, wymaga przedstawienia dokumentów oraz udzielenia informacji niezbędnych do rzetelnego przygotowania projektu danej czynności. Wymagane dokumenty mogą Państwo dostarczyć do Kancelarii osobiście lub w skanach/kopiach za pośrednictwem poczty elektronicznej, z odpowiednim, kilkudniowym wyprzedzeniem, przed umówionym terminem czynności notarialnej, tak aby umożliwić nam analizę dokumentów oraz uzyskać potwierdzenie, że stanowią one wystarczającą podstawę do dokonania danej czynności. W przypadku przesłania skanów/kopii dokumentów, oczywiście poprosimy Państwa o okazanie ich oryginałów, przy dokonywaniu czynności.
Celem usprawnienia procesu przygotowania i podpisania aktu notarialnego przygotowaliśmy formularz osobowy, którego uzupełnienie przez stronę czynności, jej pełnomocnika lub przedstawiciela strony, pozwoli nam uzyskać dane osobowe, niezbędne do przygotowania projektu czynności notarialnej. Uzupełniony formularz mogą Państwo dostarczyć do Kancelarii osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej. W przypadku, gdy stroną czynności jest spółka prawa handlowego, co do zasady, wymagać będziemy wskazania numeru KRS spółki, a także przesłania lub przekazania dokumentu zawierającego aktualną i pełną treść umowy/statutu spółki, a także wyrażonych we właściwej formie zgód organów spółek, na dokonanie czynności objętych aktem notarialnym, jeżeli ich uzyskanie wymagane jest ustawą lub umową/statutem spółki.
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. 2016r., poz. 380) oraz ustawą z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 2015, poz. 2082), osoba sporządzająca testament w formie aktu notarialnego, może zawrzeć następujące rozporządzenia majątkowe na wypadek śmierci:
Powołanie do spadku (art. 959-962 k.c.). Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych.
Podstawienie (art. 963-964 k.c.). Można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą.
Zapis windykacyjny (art. 9811-9816 k.c.). Spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być: rzecz oznaczona co do tożsamości; zbywalne prawo majątkowe; przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne; ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.
Zapis (art. 968-981 k.c.). Spadkodawca może zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Spadkodawca może obciążyć zapisem zwykłym także zapisobiercę.
Polecenie (art. 982-985 k.c.). Spadkodawca może w testamencie włożyć na spadkobiercę lub na zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Wykonania polecenia może żądać każdy ze spadkobierców, jak również wykonawca testamentu, chyba że polecenie ma wyłącznie na celu korzyść obciążonego poleceniem. Jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny, wykonania polecenia może żądać także właściwy organ państwowy.
Powołanie wykonawcy testamentu (art. 986-9901 k.c.). Spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę lub wykonawców testamentu. Nie może być wykonawcą testamentu, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy zwykłe i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, a w każdym razie niezwłocznie po dokonaniu działu spadku.
Wydziedziczenie (art. 1008-1011 k.c.). Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczyć), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, lub 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci, lub 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.
Wyłącznie spadku przypadającego dziecku spod zarządu rodziców (art. 102 k.r.o.) W testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez jego rodziców. W wypadku takim, gdy spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, sprawuje zarząd kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.